ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Jaroslav Rudiš we Wrocławiu

Napisany: 2011-11-26

Jaroslav Rudiš we Wrocławiu

W ramach promocji powieści GRANDHOTEL, dziejącej się na Ještedzie i w Libercu, jej autor - Jaroslav Rudiš - przyjedzie do Polski na kilkudniowe tournee

Przez pięć dni, począwszy od 29 listopada br. Jaroslav Rudiš będzie gościł kolejno w Pile, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W każdym z miast odbędzie się spotkanie z czytelnikami oraz spotkania z mediami, wywiady etc. Autorowi na spotkaniach będzie towarzyszyła Katarzyna Dudzic - tłumaczka książki "Grandhotel".

We Wrocławiu spotkanie z Jaroslavem Rudišem, jednym z najbardziej znanych i utalentowanych współczesnych czeskich pisarzy, odbędzie się 3 grudnia 2012 r. o godz. 1645 podczas 20. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek w Galerii BWA Awangarda (Witryna Lewa) przy ul. Wita Stwosza 32.

Jaroslava Rudiša do Polski zaprosił wydawca książki "Grandhotel", Wydawnictwo Good Books wraz z Czeskim Centrum w Warszawie.

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (fot. Rafał Komorowski, źródło: Wikimedia)

Jaroslav Rudiš (ur.1972) kultowy czeski autor młodego pokolenia, laureat licznych nagród literackich m.in. Magnesia Litera (odpowiednik polskiej Nike), z wykształcenia germanista i historyk. Jego twórczość literacka wydawana była w Niemczech, Polsce, Włoszech, Serbii, Bułgarii, Szwecji czy na Białorusi. Debiutował w 2002 r. powieścią "Nebe pod Berlínem" (pol. "Niebo pod Berlinem", Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: "Grandhotel" (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), "Potichu" (Po cichu, 2007) i "Konec punku w Helsinkách" ("Koniec punku w Helsinkach", 2010 - pol. wyd. Good Books, 2012). Autor licznych opowiadań, z których niektóre były publikowane w Polsce w serii "Czeskie Opowieści" (wyd. Good Books).

Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia).

Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla - kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. "Alois Nebel", Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany "Alois Nebel" (2011), który nie tylko cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności (w polskiej dystrybucji na początku 2012 r.), ale jest również doceniany przez krytykę oraz był wyświetlany na licznych prestiżowych festiwalach filmowych (m. in. Wenecja, Toronto, Warszawa). Film jest czeskim kandydatem do "Oskara" w kategorii najlepszych filmów obcojęzycznych oraz najlepszych filmów animowanych.

Jesienią przyszłego roku na polski rynek trafi jego najnowsza powieść Rudiša - "Koniec punku w Helsinkach".

"Grandhotel"

Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu ? cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypadłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wyróżnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury?

"Grandhotel" nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury ? twórczości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwudziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.

Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu "Grandhotel" (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych "Samotnych"). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.

Przeczytaj fragment książki GRANDHOTEL.

Polecamy także wywiad z autorem "Grandhotelu" jaki przeprowadził Grzegorz Chojnowski z Polskiego Radia Wrocław podczas tegorocznych lipcowych Spotkań Pisarzy Środkowoeuropejskich.

W Sieci można zobaczyć trailer filmu "Grandhotel", który powstał równolegle do powieści.

(red.)

Linki: · Czeski Forrest Gump · Ješted · www.liberec.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie odżelaziacze sprzątanie Wrocław