ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Wokół worka

Napisany: 2019-05-23

Wokół worka

RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ — pierwsza edycja turystycznego obejścia bogatyńskiej gminy

RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ, Bogatynia—Opolno 30 czerwca 2019 r.

RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ odbędzie się 30 czerwca 2019 r. w Bogatyni i pobliskim Opolnie, na dwóch trasach: długodystansowej – 60 km oraz rekreacyjnej – 12 km. Na pierwszą z nich obowiązują zapisy poprzez r_k_t@wp.pl oraz wpisowe – 40 zł. Limit miejsc to 200 osób – pozostało jeszcze kilkanaście miejsc. Na trasę krótką zapisów nie ma. Wystarczy przyjść między godziną 10 a 11 na plac przy ul. Daszyńskiego (dawny dworzec autobusowy).

RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ - przejście wokół polskiego zakątka Górnych Łużyc

Krótsza trasa rajdu, z konsumpcją wiosennych kanapek w Jasnej Górze, zakończy się w Opolnie, skąd uczestnicy wrócą do Bogatyni autobusem. Na mecie będą zbierane datki na pomoc poszkodowanej w pożarze rodzinie. Atrakcjami, również dla kibiców RKT, będzie ścianka wspinaczkowa, poczęstunek oraz questing — spacer po Opolnie z zagadkami i nagrodami. Miejscowe sołectwo przygotowuje również niespodzianki.
Na trasie długiej organizatorzy przewidzieli poczęstunki: na górze Guślarz, przygotowany przez przyjaciół z czeskiego Vítkova oraz w Działoszynie — przez stow. KRÓLEWSKA DOLINA – GÓRNOŁUŻYCKI DZIAŁOSZYN.

Sprzątanie zamku, gdyby nie śmieciarze - nie byłoby konieczne (fot. Анастасия Гепп)

A już 8 czerwca, na rozgrzewkę przed rajdem, organizatorzy zapraszają do posprzątania jednej z atrakcji na dłuższej trasie, a zarazem najcenniejszej pamiątki historycznej w gminie — zamku Ronów. W godz. 14-16 do worków (będą czekać na chętnych wraz z rękawicami) trzeba pozbierać wszystko to, czego średniowieczni rycerze nie znali i na pewno po sobie nie pozostawili.
Gotycka warownia położona na północnym skraju miasta przy ul. Lipowej (osiedle Trzciniec) strzegła szlaków handlowych łączących Żytawę, Frýdlant, Zgorzelec i Zawidów. Od sześciu wieków w ruinie, zamek był dawniej znaczną atrakcją turystyczną, przy której prosperowała gospoda. W czasach polskich zupełnie zapomniany, jest regularnie zaśmiecany.
Wspólne sprzątanie jest lokalną inicjatywą sąsiadów zamku Ronów wspartą przez Miasto Bogatynia.

RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ odbędzie się po raz pierwszy, ale organizatorzy obiecują, że nie ostatni

Organizatorem RAJD KOTLINY TUROSZOWSKIEJ jest stowarzyszenie SAFT SiR TURYSTYKA BEZ GRANIC, z partnerami: sołectwem Opolna, stow. GÓRA MOŻLIWOŚCI z Jasnej Góry oraz KRÓLEWSKĄ DOLINĄ z Działoszyna, a także licznymi wolontariuszami. Wsparcia udzielili: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni. Sponsorami są: TIMBEAR Piotr Rodzik, Kancelaria Podatkowa Barbara Otrociuk, NZZG KWB Turów, NSZZ SOLIDARNOŚĆ'80 KWB Turów, ZZ Kadra KWB Turów, Minimarket Grosik.

red.

Tagi: · Bogatynia · Górne Łużyce · wędrówki

Linki: · Śladami przeszłości · Pierwszy rajd pierwszym szlakiem · Z Bad Oppelsdorf do Opolna

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław