ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Między Śnieżką a Stogiem

Napisany: 2018-12-11

Między Śnieżką a Stogiem

Tajemnica, kryminał, szczypta lokalnej historii, kropla mitologii i... nadciągający smog Bożego Narodzenia

Właśnie to łączy dwie fabuły, jakie przygotowaliśmy dla Was na grudzień. Różni je m. in. topografia: akcja jednej powieści osadzona jest w Karkonoszach i Jeleniej Górze, zaś drugiej – w naszych Górach Izerskich.

Morderstwo legendy

Takie morderstwa zdarzały się w całej Polsce. Starszy pan, homoseksualista, dość majętny i słynący z pewnych słabości, zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Motyw wydawałby się prosty, gdyby nie fakt, że jednym z zamordowanych jest pionier przewodników sudeckich Tadeusz Steć. Człowiek-legenda, wokół którego krążą mity o bogactwach i znajomościach sięgających najwyższych urzędów w państwie. Jeleniogórska policja staje przed nie lada wyzwaniem – w toku śledztwa wychodzą na jaw kolejne fakty: przemyt, ciężarówki ze złotem, tajni agenci, układy polityczne, środowisko dziennikarskie i... legenda.
Znakomite pióro pisarza przeplata wątki fikcyjne i osoby znane wszystkim mieszkańcom Jeleniej Góry. Mistrzowskie odwzorowanie lat 90. sprawia, że trudno oderwać się od tej lektury. Ile w tym kryminale fikcji, a ile prawdy?
Wielu wspomnianych w kryminale bohaterów można zapytać o Tadeusza Stecia osobiście.

TAK BĘDZIE PROŚCIEJ. P. Semczuk

  • Tak będzie prościej, Przemysław Semczuk
  • Poznań: Wyd. Rebis, 2018

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej oraz w pozostałych agendach KK.

Potworne święta

Nowe fakty dotyczące Szczeliny Jeleniogórskiej, do której wjechał pociąg wypełniony skarbami elektryzują środowisko poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Jest zima, zbliżają się grudniowe święta. Kilka osób planuje spędzić je w Górach Izerskich i poszukać szczęścia w rejonie Czarcich Skał i Czarnego Lasu. Wszystkim towarzyszy dziwne uczucie, że ktoś ich śledzi, a na śniegu znajdują zagadkowe ślady. Nie pasują do żadnego ze znanych zwierzęcych tropów. Zaplanowana przygoda zamienia się w koszmar, towarzyszy jej niezwykły układ planet, poczucie zagrożenia, ślady krwi, tajemnicze światła, znikające przedmioty  i rozładowane baterie, kręcąca się w kółko igła magnetyczna i historie związane z okultyzmem.
Czym jest Skarb Grolmana? Czy uda się go znaleźć ? Kto wyjdzie z tej opowieści cało? Jakie fakty z życia bohaterów wyjdą na jaw? Autorka buduje klimat grozy, zmusza czytelnika do domysłów, żongluje niedopowiedzeniami, reglamentuje sugestywne opisy wrażeń, dźwięków, by spotęgować strach. Wplata w fabułę izerskie lokalizacje, dodając powieści wiarygodności. Czy po przeczytaniu będziemy mieć odwagę, by odwiedzić Góry Izerskie? Przecież grasuje w nich potwór! I to nie jeden!

PUŁAPKA. J.M. Kaleta

  • Pułapka. Nic nie jest tym, czym się wydaje, Jolanta Maria Kaleta
  • Konin, Wyd. Psychoskok, 2017

Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej oraz pozostałych agendach KK.

red., JJ, AG

Tagi: · czytanie · Stóg Izerski · Karkonosze

Linki: · Szczelina izerska · Przewodnik przewodników · Ko(Pa!)niec · biblioteka.jelenia-gora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław