ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Zapomniane punkty widokowe

Napisany: 2018-05-17

Zapomniane punkty widokowe

Inspiracja dla miłośników turystyki, krajobrazu, historii i naturalnego piękna

Bobrowe Skały - zapomniany punkt widokowy na Karkonosze i Pogórze Izerskie w Górach Izerskich (ilustracja z książki)

Być może najdawniejsze punkty widokowe zrodziły się z prozaicznej potrzeby wypatrywania wrogów, zwierzyny, groźnych zjawisk przyrodniczych. A może jednak od zarania człowiek, łaknący piękna i duchowych przeżyć, lubił zerkać na krajobraz? W epoce dronów i wirtualnej rzeczywistości zdawać by się mogło, że punkty widokowe w górach i na pogórzu nie mają racji bytu. A jednak nic, nawet najbardziej wyrafinowana technika wizualizacji i obrazowania nie zastąpi urokliwego, przepełnionego pięknem i naturalnymi efektami świetlnymi widoku z dogodnego miejsca.

Pewnie dlatego punkty widokowe od początku turystyki cieszyły się szaloną popularnością. Urządzano je nawet w miejscach, które nie oferowały nadzwyczajnych widoków, lecz opatrzone gospodą, bądź schroniskiem, z czasem stawały się atrakcją samą w sobie.

W Zachodnich Sudetach, zwłaszcza w niższych niż Karkonosze pasmach Rudaw, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich, było takich punktów widokowych wiele. Współcześnie korzystamy z nielicznych. Niektóre zniknęły tylko z map, a inne pochłonęła przyroda i nie nadają się do bezpiecznego korzystania.
Te zrujnowane lub zapomniane przypomina publikacja Andrzeja Mateusiaka (wiceprezesa jeleniogórskiego oddziału PTTK) oraz Ivo Łaborewicza (kierownika jeleniogórskiej placówki Archiwum Państwowego we Wrocławiu). Historia opisanych przez nich punktów widokowych może się stać inspiracją do odkrywczych wycieczek.
Niektóre niedoceniane, bo znajdują się w miejskich granicach Jeleniej Góry (Gapy, Godzisz, Koziniec, Maciejowa, Sołtysia, Sośnia, Zamkowa Góra), inne — bo zmieniły swe przeznaczenie i oblicze (Łysa Góra, Stromiec, Kozia Szyja), dawne punkty widokowe wciąż posiadają turystyczne walory. Choć nie zawsze są to panoramy.

Autorzy publikacji zamieszczając szczegółowe opisy, trasy dojazdu, drogi dojścia itp., popierając je archiwalnymi fotografiami i rycinami, zrobili coś więcej niż kolejny przewodnik. Pokazali jak wyglądał dawniej subregion. Zarazem oceniając atrakcyjność turystyczną i proponując rozwiązania techniczne, stworzyli niemal gotowy katalog dla tych, którzy mogliby przywrócić dobre widoki zapomnianym atrakcjom.

ZAPOMNIANE PUNKTY WIDOKOWE: PRZEWODNIK - INSPIRACJA DLA MIŁOŚNIKÓW TURYSTYKI, A. Mateusiak, I. Łaborewicz

  • Zapomniane punkty widokowe: przewodnik - inspiracja dla miłośników turystyki. Zapomenuté vyhlídky: průvodce - inspirace pro milovníky turistiky, Andrzej Mateusiak, Ivo Łaborewicz; tł. Helena Jankowska
  • Jelenia Góra: Jaremen Press, 2014

Dwujęzyczna publikacja jest dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej oraz w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

al

Tagi: · czytanie · punkt widokowy · krajobraz

Linki: · CZYTAM! Bo umiem! ;-) · Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach · Wieże widokowe Jizerských hor · biblioteka.jelenia-gora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław