ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Jakub Czech wraca do Zawidowa

Napisany: 2016-09-19

Jakub Czech wraca do Zawidowa

Żywot mistyka poczciwego w miejscu urodzenia jego

JAKOB BÖHME – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ mistyka ze Starego Zawidowa na ekranie zawidowskiego domu kultury

Mons Syden nad Kocim Potokiem, opanowana przez miśnieńskich biskupów, z czasem stała się sadybą wolnego stanu panów z Frýdlantu. Współczesny nam Zawidów ma długą historię i bogatą przeszłość.
Jak niemal każda miejscowość na Górnych Łużycach wydał na świat przynajmniej jednego syna, który wybił się ponad przeciętność.
Stary Zawidów, najpewniej najstarsze siedlisko późniejszego grodu, jest miejscem urodzenia Jakuba Czecha, powszechnie pisanego z niemiecka – Jakob Böhme. Niewiele wiadomo o jego przodkach, lecz przydomek wskazuje, że prawdopodobnie byli... Czechami. Cherlawej postury Jakubka rodzice, zamożni chłopi, wysłali na szewski termin do dużego miasta – Görlitz. I chociaż Hegel okrzyknął go "pierwszym niemieckim filozofem" – domniemane czeskie korzenie nie powinny dziwić. Wszak Zawidów od wieków jest miastem granicznym między czeskimi Górnymi Łużycami a Czechami.
Jak to z nietuzinkowymi postaciami bywa – przyznawać się do niego mogą przynajmniej trzy miasta, jedna wieś i trzy narody: Zgorzelec-Görlitz, Zawidów, Stary Zawidów, Niemcy, Czesi i Polacy.

Życiorysy osobowości nigdy nie są proste. Jakuba Czecha, nie tylko że ciekawy żywot, ale jeszcze bardziej niezwykła twórczość – myśl rozniecająca serca od 400 lat, a także pierwsze i ostatnie miejsce zamieszkania znajdujące się na polskich Górnych Łużycach, wystarczającym powodem, aby KAŻDY mieszkaniec Zawidowa i okolic wybrał się do miejscowego domu kultury na film

Jakob Böhme – życie i twórczość

Projekcja 23 września br., o godz. 19. Wstęp wolny i rozmowa z autorem, Łukaszem Chwałko, to dodatkowe argumenty by piątkowy wieczór spędzić w Ośrodku Kultury przy ul. Zgorzeleckiej 39 w Zawidowie.

red.

Tagi: · wydarzenia kulturalne

Linki: · O życiu ponadzmysłowym · www.okzawidow.pl/news/jakob-bohme-ycie-i-tworczo

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław