ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Jeżów... karkonoski

Napisany: 2016-02-29

Jeżów... karkonoski

Związek Gmin Karkonoskich powiększył swój potencjał

Tort z herbami gmin karkonoskich z okazji przyjęcia Jeżowa Sudeckiego do Związku (fot. K. Tęcza)

W Bukowcu, w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich 23 lutego 2016 r. odbyła się uroczystość. Nie pierwsza i z pewnością nieostatnia, ale należąca do wyjątkowych, bowiem okazją było przystąpienie do Związku Gminy Jeżów Sudecki. Jest to kolejna jednostka terytorialna, która nad dalszym rozwojem chce pracować wspólnie z sąsiadami. Obecnie ZGK tworzą: Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice i właśnie przyjęty Jeżów Sudecki.
Przybyłych gości przywitała Janina Radomska – przewodnicząca zgromadzenia ZGK oraz Radosław Jęcek (burmistrz Karpacza ) – przewodniczący Zarządu ZGK. Oczywiście obecny był także cały zarząd Związku oraz przedstawiciele gmin-członków, a także instytucji współpracujących ze Związkiem na co dzień.

Związek Gmin Karkonoskich w ciągu 24 lat istnienia (!) rozwijał się sukcesywnie. Zawiązany w 1992 roku przez cztery gminy: Karpacz, Kowary, Mysłakowice i Podgórzyn, rozszerzył się po raz pierwszy w roku 1998 – przyłączyła się Szklarska Poręba. Trzy lata później rodzina powiększyła się o Piechowice.

Podstawowe zadania jakie przyjęto w statucie Związku to ochrona wód, ziemi i powietrza oraz krajobrazu, będących bazą dla rekreacji i turystyki oraz ukierunkowanie rozwoju gospodarczego terenów objętych Związkiem w oparciu o naturalne walory przyrodnicze. Niezwykle ważne jednak jest to, że podejmowane działania są prowadzone wspólnie. A to przynosi wymierne korzyści. Działania w ramach Związku doprowadziły do telefonizacji gmin związkowych (w pierwszych latach 90. XX w. nie było jeszcze powszechnej telefonii komórkowej), zbudowano wiele kilometrów wodociągów i kanalizacji, zagospodarowano wysypisko odpadów w Ściegnach-Kostrzycy, a dzięki powołaniu do życia Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami oraz wprowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów – w znacznym stopniu zracjonalizowano gospodarkę śmieciową. Działania edukacyjne zmieniły nastawienie społeczeństwa do segregacji śmieci. Podejmowanie tematów przyrodniczych w szkołach wyczuliło dzieci na ochronę środowiska naturalnego.

WAWRZYN POLSKIEJ TURYSTYKI dla Związku Gmin Karkonoskich za działalność innowacyjną, przyznany w Warszawie 19 września 2013 (źródło: ZGK)

Podejmowane przez Związek działania i inwestycje są korzystne nie tylko dla gmin jako instytucji. Przecież te korzyści, choć czasem może niezauważalne, odnoszą przede wszystkim mieszkańcy. Nic zatem dziwnego, że działania Związku Gmin Karkonoskich spotkały się z pozytywnymi opiniami wyrażanymi poprzez liczne nagrody i wyróżnienia. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż wspólna promocja w sposób znaczący przyczyniła się do pozytywnego wizerunku naszego mikroregionu na tle całego państwa. A to znacząco zwiększa liczbę turystów odwiedzających Karkonosze.

Przyjęta do Związku Gmin Karkonoskich gmina Jeżów Sudecki, położona na terenie Gór Kaczawskich, to teren niezwykle interesujący pod względem historycznym, przyrodniczym i gospodarczym. Niemal wszystkie miejscowości gminy zostały założone w XII i XIII wieku. We wszystkich zachowały się znakomite obiekty zabytkowe, które ściągają rzesze turystów złaknionych spacerów po pięknych terenach. Któż nie słyszał o Dziwiszowie w okolicach którego wydobywano złoto? O Czernicy, w której znajduje się pięknie odremontowany pałac, wzniesiony przez ród von Schaffgotschów? O Chrośnicy leżącej pod Okolem – celem licznych wycieczek? Kto jeszcze nie wie o Płoszczynie położonej nieopodal Stromca, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na Karkonosze? Kto nie słyszał o Wrzeszczynie położonym nad Bobrem, który przegrodzono tamą by skierować wody do zbudowanej tu elektrowni?
Najbardziej jednak znane są dwie miejscowości. Pierwsza to Siedlęcin, do której turystów przyciąga książęca wieża mieszkalna, a wewnątrz niej – średniowieczne malowidła naścienne, będące najstarszymi tego typu malowidłami o tematyce świeckiej w Europie. Jest to przedstawienie legendy o sir Lancelocie z Jeziora – rycerzu Okrągłego Stołu Króla Ryszarda Lwie Serce. Znajduje się tu także malowidło przedstawiające św. Krzysztofa – patrona rycerzy.

Jeżów Sudecki - szybownicze centrum Śląska (źródło: Jezowsudecki.pl)

Druga miejscowość przyciągająca turystów do gminy jeżowskiej, to siedziba władz gminy – Jeżów Sudecki. To właśnie tutaj w 1924 roku powstała słynna na cały świat szkoła szybowcowa, będąca drugą tego typu placówką na świecie. Na potrzeby szkolenia zaczęto budować niewielkie szybowce, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania szybownictwem na niespotykaną do tej pory skalę. Dzięki wykorzystaniu znakomitych warunków jakie stwarzało szybowisko ze wzniesionym na nim wielkim hangarem, a przede wszystkim dzięki silnym prądom wznoszącym, statki powietrzne osiągały wysokości pozwalające bić kolejne rekordy.
Dlatego Jeżów Sudecki zwany jest „kopalnią diamentów”. Powstałe tu zakłady szybowcowe produkowały jedne z najlepszych „drewnianych ptaków”. Do dzisiaj zachowało się wiele z nich. Rozsławiło to Jeżów Sudecki wśród miłośników latania. Jednak w bogatej historii tej miejscowości jest wiele wydarzeń zasługujących na zainteresowanie.

Gmina Jeżów Sudecki niczym nie ustępuje swoim partnerom, przynajmniej jeśli chodzi o historię, zabytki czy zagospodarowanie turystyczne. Od tej pory, wchodząc w skład ZGK, będzie wnosić weń cały swój potencjał, energię włodarzy, ale też nowe spojrzenie i pomysły. To z pewnością zaowocuje nowym impulsem do rozwoju całego Związku, a co w niedługim czasie przyniesie z pewnością widoczne efekty. Zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Natomiast Związek Gmina Karkonoskich będzie się starał wnieść do nowej gminy dotychczasowe swoje doświadczenie w realizacji inwestycji potrzebnych do codziennego życia.

Krzysztof Tęcza

· www.zgk-karkonosze.pl · www.jezowsudecki.pl · www.karkonosze.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław