ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Spotkaj się z historią

Napisany: 2014-11-04

Spotkaj się z historią

Ogólnopolskie wydawnictwa, autorzy książek historycznych, wykłady, panele dyskusyjne, premiery, wystawa legendarnej "Enigmy"…

ZAMEK KSIĄŻ. LEGENDA III RZESZY - Szymon Wrzesiński i Piotr Kucznir

Tak bogato przedstawia się program II edycji "Zamkowych spotkań z historią", które odbędą się na Zamku Czocha 8 i 9 listopada 2014 r.

Wydarzenie rozpocznie się w Sali Rycerskiej o godz. 10 - swoje publikacje zaprezentują rozmaite wydawnictwa. Wśród nich oczom czytelników ukaże się po raz pierwszy najnowsza książka Szymona Wrzesińskiego i Piotra Kucznira, pt. "Zamek Książ – legenda III Rzeszy".
W toku mijających dekad od zakończenia II wojny światowej, kolejni autorzy powielali, bądź przytaczali rozmaite historie związane z Zamkiem Książ i jego najbliższym otoczeniem. Dziś już wiadomo, że na pewno ze stolicy Trzeciej Rzeszy sprowadzono na zamek Hochbergów kilka transportów, ale co one zawierały? Wiemy również, że na terenie książańskiego parku funkcjonował Arbeitslager Fürstenstein, ale czy był to jedyny obóz? Czy Organizacja Todt rozpoczęła prace w Książu tuż po rozpoczęciu wojny lub w 1941 roku?

Odpowiedź na te pytania (a także inne, niemniej ciekawe), odpowiedzi na kartach książki udzielili wspomniani autorzy. Dotarli bowiem nie tylko do wielu nowych informacji - dzięki czemu przytoczyli szereg nieznanych bądź zapomnianych faktów. Przede wszystkim po raz pierwszy przedstawili w jednej publikacji tajemniczą i zarazem najpełniejszą historię Zamku Książ w okresie II wojny światowej. Szczegółowo przedstawili badania naukowe pracowników berlińskiego Instytutu Badawczego Medycyny Lotniczej, których siedziba została tymczasowo przeniesiona na Śląsk.

Podczas II Zamkowych Spotkań z Historią na Zamku Czocha, od godziny 1030 w Sali Marmurowej rozpoczną się wykłady. Poświęcone będą: zasobom Muzeum Regionalnego w Lubaniu dotyczącym Zamku Czocha, przebiegowi I wojny światowej nad Kwisą (godz. 11), skarbom wywiezionym na przełomie lat 40. i 50. XX w. z lokalnych muzeów w Lubaniu, Zgorzelcu i Lwówku Śl. (godz. 1145), Luksemburczykom nad Czochą (godz. 1230), ciekawostkom związanym z fabrykami mebli w Olszynie (godz. 1315), o kolei w Dolinie Bobru (godz. 14).

ENIGMA. OBRONIĆ ZWYCIĘSTWO - Marek Grajek

Po półgodzinnej przerwie, podczas której będziemy mogli porozmawiać z autorami, o godz. 15.15 rozpocznie się wykład pt. "Zagadka Drogi Sudeckiej", a po nim panel dyskusyjny z udziałem redaktorów ogólnopolskiego miesięcznika "Odkrywca" (godz. 16). Godzinę później zostanie zaprezentowana prelekcja pt. "Twierdza szyfrów? – mit czy prawda o Zamku Czocha". Dopełni ją uroczyste otwarcie unikalnej wystawy poświęconej legendarnej maszynie szyfrującej "Enigma" (sala 104). Poza urządzeniem zaprezentowane zostaną osiągnięcia polskich kryptologów M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego w rozszyfrowaniu "Enigmy". Wieczorem, o godzinie 18.15 pojawi się gość - dr Marek Grajek, laureat Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową, który poprowadzi wykład pt. "ENIGMA – obronić zwycięstwo".

Podczas "Spotkań" swoje książki w Sali Rycerskiej podpisywać będą: Marek Grajek, Jacek Inglot, Robert J. Kudelski, Romuald Owczarek, Robert Primke, Tomasz Rzeczycki, Bartosz Rdułtowski, Janusz Skowroński, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa, Szymon Wrzesiński, Andrzej Zasieczny.

Zamkowe Spotkania z Historią zostały zapoczątkowane w listopadzie 2012 roku. Od samego początku mają na celu popularyzację historii regionalnej. Zwłaszcza, poprzez spotkania badaczy i miłośników Dolnego Śląska. Podczas wydarzenia wystąpi również przedstawiciel gospodarzy, będzie możliwość zwiedzania zamku oraz pobliskiej elektrowni i zapory wodnej w Leśnej.

Organizatorami są: Stowarzyszenie "Zamek Czocha" oraz GRUPA HOTELI WAM Sp. z o. o. - ZAMEK CZOCHA.
Honorowy patronat nad Spotkaniami objęli: Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jan Surowiec - Burmistrz Miasta i Gminy Leśna.

red.

Program II Zamkowych Spotkań z Historią na Zamku Czocha

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław