ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Karkonoska Pracownia Regionalna

Napisany: 2014-10-23

Karkonoska Pracownia Regionalna

Powstanie miejsce gromadzące wiedzę o dorobku kulturotwórczym Sudetów Zachodnich

(fot. Krzysztof Tęcza)

W Bukowcu 21 października 2014 roku podpisano porozumienie pomiędzy Związkiem Gmin Karkonoskich a Oddziałem PTTK "Sudety Zachodnie", na mocy którego uruchomiona zostanie Karkonoska Pracownia Regionalna.

Jej głównym celem ma być gromadzenie i opracowywanie dorobku kulturotwórczego Sudetów Zachodnich. Na bazie księgozbioru Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK, istniejącej kiedyś w Jeleniej Górze, nowa Pracownia Karkonoska będzie tworzyła zbiór dokumentów dotyczących nie tylko historii, krajoznawstwa i turystyki subregionu, ale też życia społecznego. KPR bowiem gromadzić będzie wszelkie wiadomości o tym co przeżywamy jako społeczność sudecka. Pozwoli to przyszłym pokoleniom zasięgnąć wiedzy niezwykle ulotnej a zarazem bardzo potrzebnej.

Zadanie jakie postawili twórcy przedsięwzięcia jest wymagające. Pracownia zatem będzie musiała się stać miejscem podejmowania nowych inicjatyw zarówno w krajoznawstwie, jak i w życiu kulturalnym i poniekąd naukowym. Będą mogli się w niej spotykać ludzie, dla których ten rodzaj aktywności jest bardzo ważny. Regionalizm i krajoznawstwo pozwalają na pobudzanie i utrwalanie poczucia tożsamości społeczności lokalnej, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego regionu - małej Ojczyzny. Umożliwia też edukację młodych pokoleń i przygotowanie do uprawiania turystyki kwalifikowanej.

Na stronie internetowej pracownia będzie udostępniała katalog posiadanych zasobów oraz będzie zamieszczała informacje krajoznawcze dotyczące naszego terenu. Będzie także starała się gromadzić wiedzę na temat wszelkich wydawnictw jakie do tej pory się ukazały. Zapewne będzie to bardzo pomocne wszystkim osobom piszącym wszelkiego rodzaju prace. Pomoże także tym, którzy szukają konkretnych informacji. Powstanie dział, w którym będą przedstawiani wybitni ludzie zamieszkujący nasz region, tak by ich praca i osiągnięcia były ogólnie znane.
Pracowania będzie także miejscem organizowania spotkań i prowadzenia różnych dyskusji. Każdy chętny będzie mógł zgłosić się tutaj i na pewno dowie się czegoś nowego.

Porozumienie podpisali ze strony Związku Gmin Karkonoskich: Zdzisław Pietrowski - przewodniczący Zarządu ZGK i Mirosław Kupis - przewodniczący Zgromadzenia ZGK. Zaś ze strony PTTK: Krzysztof Paul - prezes Oddziału PTTK "Sudety Zachodnie" i Andrzej Mateusiak - wiceprezes tegoż oddziału.

Krzysztof Tęcza

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław