ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

• start  » Wieże widokowe  » Smrk, Die Tafelfichte

AlpenSki.pl

Napisany: 2007-11-13

Smrk, Die Tafelfichte

Wieża na Smrku, najwyższej górze czeskich Gór Izerskich, powstała w 1892 r. z inicjatywy mieszkańców Novégo Města pod Smrkiem (Neustadt an der Tafelfichte)

Wieża widokowa na Smrku (1892-1950) z obeliskiem na pamiątkę wizyty Theodora Körnera

Początkowo miała mieć wysokość tylko 15 m, ale prawdopodobnie dużą rolę odegrał prestiż, gdyż ostatecznie wieża osiągnęła wysokość 20 m. Niełatwą pracę (na Smrku nie było wystarczająco długich i prostych drzew, z których można było zbudować wieżę i trzeba je było transportować z dolin) miejscowe Towarzystwo Upiększania powierzyło cieśli Fritschowi.
Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 21 sierpnia 1892 r. Mimo, iż mieszkańcy Novégo Města przegrali nieoficjalną konkurencję z sekcją Karkonoskiego Związku Górskiego z Bad Flinsberg (Świeradów-Zdrój), ponieważ stawiana przez RGV wieża na Heufuder (Stóg Izerski) stanęła miesiąc wcześniej - byli dumni ze swego przedsięwzięcia.

Smrk (1124m n.p.m.) - widok ze Stogu Izerskiego (1107m n.p.m.)

Z czasem obok wieży postawiono schronisko, którym przez 30 lat sumiennie zarządzał sam budowniczy wieży Franz Fritsch. Od początku wyposażona w piorunochron i regularnie restaurowana, dożyła nieprawdopodobnie sędziwego wieku 50 lat, czym nie miała sobie równej w całych Czechach. Dopiero podczas II wojny światowej rozpoczął się proces jej niszczenia i na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia uległa zawaleniu.

W 1992 r., w 100-letnia rocznicę powstania wieży, zawiązano Towarzystwo Odnowy Wieży Widokowej na Smrku, którego celem było wybudowanie nowej rozhledny. Dokonano tego 18 września 2003 r. Do dziś ten nowoczesny obiekt służy turystom z Czech, Polski i Niemiec do podziwiania wyjątkowo rozległych widoków, rozpościerających się na trzy kraje mające na Smrku styk swych granic: Czech, Śląska i Górnych Łużyc.

Nowa wieża widokowa na Smrku (1124 m n.p.m.) oddana do użytku w roku 20 września 2003

Pomnik Theodora Koernera na Smrku (2005 r.)

Widok z wieży na Smrku w kierunku Gór Izerskich i Karkonoszy

Stóg Izerski (1107 m n.p.m.) - widok z wieży widokowej na SmrkuOpracowała Agnieszka Pohling

 

Tagi: · punkt widokowy · widok · wieża widokowa

 

 

© Góry Izerskie 2006-2016

http://www.goryizerskie.pl

newsletter kontakt redakcja prywatność archiwum spis treści facebook partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław