ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Kotlina

Napisany: 2007-11-09

Kotlina

Dawna niemiecka wieś Kessel leży na stokach Kotła (721 m n.p.m.). W latach prosperity górniczej XVI-XVII w. rozwijała się dzięki górnikom z Krobicy, Gierczyna i Przecznicy

Kocioł, u którego stóp w kotlince rozłożyła się Kotlina

Początek istnieniu wsi miał rzekomo dać książę Bolesław IV Kędzierzawy, budując wśród skałek na Kotle zameczek myśliwski zwany Kesselschloss.
Po przygodzie jednego z XVII-wiecznych hrabiów Schaffgotsch, którego we wsi zatrzymał ulewny deszcz padający 8 dni - wieś otrzymała nazwę Regensberg (Deszczowa Góra). Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo i powrócono do pierwotnej Kessel (niem. kocioł).

Po upadku górnictwa mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem chałupniczym i pasterstwem. Na przełomie XIX i XX w. w czasach rozkwitu turystyki górskiej Kotlina okazała się niezwykle atrakcyjnym miejscem pobytu izerskich turystów. Na nowo rozkwitła gospoda, a mieszkańcy prowadzili prywatne kwatery.

Kesselschlossbaude

Imponujący zespół 8 budynków dawnego schroniska

Na płn. stoku powyżej wsi wybudowano schronisko Kesselschlossbaude. Szybko stało się bardzo popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Bad Flinsberg (Świeradowa-Zdrój). Północne stoki Geierstein (Gajowej) chroniły od częstych zachodnich wiatrów, a widoki na Pogórze roztaczały się piękne i szerokie. Oferowało spokój i ciszę gdzie można było odpocząć od zgiełku uzdrowiska.
W latach 20. XX w. schronisko rozbudowano. Do obowiązkowego punktu zwiedzania należała sala jadalna urządzona w stylu śląskim z mozaikową posadzką. Schronisko dysponowało wówczas ok. 30. miejscami noclegowymi.

W latach 30. opodal schroniska, na końcu wysadzonej drzewami alei wybudowano w tym samym sudecko-bawarskim stylu Dom Wypoczynkowy Berlińskiej Kasy Chorych Berlin-Tempelhof. Tym samym kompleks rozrósł się o kolejny budynek.

Po 2.wojnie światowej schroniska ani domu wypoczynkowego nie uruchomiono. Kilkukrotnie zorganizowano w nich obozy młodzieżowe i harcerskie, a od lat 80. XX. wieku zaczęło popadać w ruinę. Bez gruntownej odbudowy za kilka lat przestanie istnieć.

Dom wypoczynkowy, oddalony o kilkadziesiąt metrów od schroniska, prezentował się wyjątkowo pięknie

Dawne schronisko wiosną 2008 r.

Aleja do domu wypoczynkowego

Zrujnowany budynek dawnego domu wypoczynkowego

Arkadiusz Lipin

Tagi: · schronisko · widok

Linki: · Gierczyn · Sępia Góra · Stary Trakt Żytawsko-Jeleniogórski (Alte Zittau-Hirschberger Handels-strasse)

© Góry Izerskie 2006-2019

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław