ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Poidło, Grób Liczyrzepy i Zamczysko

Napisany: 2007-11-09

Poidło, Grób Liczyrzepy i Zamczysko

Kilka ciekawych acz mniej znanych atrakcji turystycznych przy Drodze Sudeckiej w dolinie górnej Kwisy postanowiliśmy opisać wspólnie z uwagi na ich sąsiedztwo

Poidło (Tränkefall)

Miejsce przyciąga kaskadą na potoku Wodopój, który do 1945r. był pomnikiem przyrody. Tuż przy jego ujściu do Kwisy woda przepływa przez kilka kolejnych stopni.
Nieco wyżej w górę Kwisy znajdziemy kolejną atrakcję - zwłaszcza dla spragnionych ochłody turystów. To zbudowany w latach 20. XXw. próg kamienny na rzece i powstały wskutek tego punkt czerpania wody.

Grób Liczyrzepy (Rübezahl Sarg)

Według niektórych grób tego tajemniczego Ducha i patrona sudeckiego znajduje się gdzieś w pobliżu ujść potoków: Wodopój i Płóka. Rzepiór, Krkonoš czy Rübezahl jest bohaterem licznych podań i legend, a większość z nich dotyczy oczywiście poszukiwania skarbów. Jednak skąd pomysł, że Liczyrzepa nie żyje i leży w jakimś grobie...? W pobliskich Karkonoszach odnajdziemy na mapach kilka miejsc zwanych "Grób Liczyrzepy". Może to sam Duch rozpuszczał plotki o swojej śmierci by uśpić czujność ludzi? ;)

Skała Zamczysko (Burgstein)

Niedaleko od Poidła i Grobu Liczyrzepy, na zboczu Kamienicy, na wysokości 670m n.p.m. znajduje się skałka przypominająca kształtem zamek. Jest dobrym punktem widokowym na okolicę.

Arkadiusz Lipin

Linki: · Droga Sudecka (Sudetenstraße) · Kamienica · Kwisa

© Góry Izerskie 2006-2019

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław