ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wznoszą Puchar - będzie powód do toastu?

Napisany: 2012-02-13

Wznoszą Puchar - będzie powód do toastu?

Na ukończeniu jest budowa narciarskiego stadionu na Polanie Jakuszyckiej, gdzie za kilka dni zobaczymy światową czołówkę biegaczek i biegaczy. Na zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym przyjadą sportowcy z 24 państw

(Źródło: Komitet Organizacyjny Pucharu Świata Szklarska Poręba 2012)

W Jakuszycach wybudowano już trybuny oraz wioskę zawodniczą. Od niedzieli zjeżdżają ekipy narodowe. Pierwsza przyjechała Justyna Kowalczyk. Czy w Polsce uda się jej odzyskać utraconą koszulkę liderki Pucharu Świata?

- Wierzę, że tak właśnie będzie. Pani Justyna od lat mówiła, że chciałaby wystąpić na polskiej ziemi w zawodach międzynarodowych - mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Szklarska Poręba jako jedyna gmina w Polsce ma trasy i wystarczającą ilość śniegu, aby takie zawody przygotować. Cieszymy się z tego, że właśnie u nas będziemy świadkami wielkiej rywalizacji, jaką w tym sezonie obserwujemy podczas Pucharu Świata - dodaje burmistrz.

(Źródło: Komitet Organizacyjny Pucharu Świata Szklarska Poręba 2012)

Aby można było przeprowadzić zawody rangi Pucharu Świata trzeba było wybudować niemal całą infrastrukturę. To nie tylko kontenery na szatnie dla zawodników czy serwis narciarski, albo trybuny. Trzeba było zmodernizować całą sieć energetyczną oraz telekomunikacyjna. Koszty organizacji zawodów tej rangi są wyższe od skoków narciarskich, a wpływy z biletów nawet o 70 procent niższe.

- Kilka lat temu ówczesny minister sportu obiecywał, że Polana Jakuszycka zostanie rozbudowana. Powstały nawet plany, z którymi pojechałem na kongres FIS i przekonałem, że możemy zrobić takie zawody. Z tych planów nic nie zostało zrealizowane, ale to dobrze - żali się Jacek Jaśkowiak przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - Dzisiaj już wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Polana Jakuszycka na pewno wymaga inwestycji, ale budować trzeba w taki sposób, aby infrastruktura służyła przez cały rok: narciarzom i rowerzystom, zawodowcom i amatorom.

(Źródło: Komitet Organizacyjny Pucharu Świata Szklarska Poręba 2012)

Izerskie trasy biegowe mają wielką zaletę - śnieg leży na nich od listopada do maja. W ostatnich latach ze względu na brak śniegu w innych miejscowościach, w ostatniej chwili przenoszono zawody na Polanę Jakuszycką. W sezonie zimowym, podczas weekendów i ferii zimowych przyjeżdża tutaj tysiące narciarzy. Biegówki są coraz bardziej popularne, tymczasem brakuje toalet, szatni, przebieralni itp. zaplecza na przyzwoitym poziomie. Stowarzyszenie "Bieg Piastów" nie jest wstanie samodzielnie udźwignąć kolejnych inwestycji.

Plany rozbudowy Polany Jakuszyckiej obejmują nie tylko nowe budynki z szatniami i toaletami czy strzelnicę sportową, ale także budowę parkingów. Postulowane jest też poszerzenie tras, aby rozgrywać zawody ze startu wspólnego.

(Źródło: Komitet Organizacyjny Pucharu Świata Szklarska Poręba 2012)

Nie znamy na razie konkretów, jednak organizatorzy podczas realizacji projektu z pewnością zmierzą się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Pamiętajmy, że Polana Jakuszycka leży na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie", a sąsiaduje z Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Polsce rozgrywane są po raz pierwszy. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zainteresowana promocją tego sportu, a w Polsce z każdym rokiem zwiększa się grupa uprawiających narciarstwo klasyczne. Góry Izerskie oferują najlepsze warunki śniegowe, więc nie jest wykluczone, że za 2 lata biegacze wrócą do Jakuszyc.

Uwaga!

Ze względu na organizację zawodów Pucharu Świata przez najbliższy tydzień nie będzie można parkować i trenować w rejonie Polany Jakuszyckiej. Do środy (15 lutego) można parkować w rejonie Polany Maliszewskiego. Narciarski ślad założony jest na szlakach w rejonie Orla, Wielkiej Izery, Cichej Równi, a także na trasie z Białej Doliny w kierunku Polany Jakuszyckiej zarówno dołem przez Czerwonak jak i górą pod Wysokiem Kamieniem. W sumie do dyspozycji biegaczy przygotowanych jest ponad 30 km tras biegowych.

red., na pdst. materiałów Organizatora

Tagi: · biegówki · trasy narciarskie · Bieg Piastów

Linki: · Na Szrenicę jak na Alpe Cermis

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie odżelaziacze drabiny jezdne sprzątanie Wrocław