ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Niezgodny herb Szklarskiej Poręby

Napisany: 2011-03-18

Niezgodny herb Szklarskiej Poręby

"Ten typ tarczy heraldyka uważa za najbardziej prawidłowy" – twierdzi prof. J. Szymański, autorytet w zakresie nauk pomocniczych historii

Herb Szklarskiej Poręby

W ostatnich tygodniach, po publikacji Gazety Wrocławskiej (Herb Szklarskiej Poręby jest niezgodny z normą), zainteresowanie herbem Szklarskiej Poręby bardzo wzrosło. Został on bowiem uznany, przez Komisję heraldyczną działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, za niezgodny z normą. Warto przypomnieć historię jego powstania.

Szklarska Poręba jest największą miejscowością wczasowo-turystyczną w Sudetach. Prawa miejskie otrzymała 1 stycznia 1960 r., jednak dzieje osady sięgają średniowiecza.

Pierwszy raz nazwa osady pojawia się w dokumencie z 7 sierpnia 1366 r. dotyczącym sprzedaży przez Sydila Molsteyna szklarzowi Kuncze huty szkła w "Schribirshau" (niemiecka nazwa Schreiberhau = Pisarska Poręba), ze wszystkimi do niej prawami. Dokument ten poświadczył książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały (pomiędzy 1309 a 1312 r. – 1368 r.). Dokument świadczy o istnieniu w Szklarskiej Porębie huty szkła przed datą jego wystawienia. Z czasem osada rozwijała się, a podstawową dziedziną gospodarki do XIX w. było hutnictwo szkła. Od końca stulecia Szklarska Poręba stała się znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, jednocześnie kontynuującym tradycje szklarskie.

Herb Schreiberhau (niemieckiej Szklarskiej Poręby) na okładce Verkehrs Büchlein z 1938 r.

Latem 1928 r. Rada Gminy zaproponowała zmianę barw Szklarskiej Poręby z dotychczasowych zielono-złotych na niebiesko-biało-zielone, które znalazły odzwierciedlenie w herbie miasta. Kolory niebieski, biały i zielony – symbolizowały niebo, śnieg oraz porębę.

W 1930 r. Rada Gminy nadała herb Szklarskiej Poręby. W tym wypadku tynktura proporca zadecydowała o barwach pól herbu. W głowicy tarczy herbowej jako figura zaszczytna umieszczony został puchar z rubinowego szkła, który nawiązuje do tradycji hutniczych Szklarskiej Poręby. Figury wykarczowanego pnia drzewa i pisarskie pióro w dolnych dwudzielnych polach nawiązują do historii powstania miasta. Kształt tarczy herbowej Szklarskiej Poręby odpowiada kształtowi tarczy gotyckiej, o prostej krawędzi górnej i dwu przecinających się łukach bocznych, które od XV wieku uzyskały ostry języczek, a dokładnie jej odmianie zwanej tarczą polską.

Zdaniem prof. J. Szymańskiego, autorytetu w zakresie nauk pomocniczych historii: "Ten typ tarczy heraldyka uważa za najbardziej prawidłowy"

Przemysław Wiater

Tagi: · Szklarska Poręba · hutnictwo · huta szkła

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie odżelaziacze drabiny jezdne sprzątanie Wrocław