ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Malarskie otwarcie wiosny

Napisany: 2019-03-29

Malarskie otwarcie wiosny

Dwie piękne wystawy, dwojga znakomitych twórców, którzy zachwycili się Górami Olbrzymimi

W pierwszym tygodniu kwietnia, dzień po dniu, rozpoczną się dwie wystawy sztuki.

Rasowy plenerysta

TWÓRCZOŚĆ FRIEDRICHA IWANA, 3 kwietnia–5 maja 2019 r. w cieplickim Muzeum Przyrodniczym

Pierwsza, Twórczość Friedricha Iwana zostanie otwarta we środę 3 kwietnia o godz. 17 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach Śląskich-Zdroju przy ul. Cieplickiej 11A. Friedrich Iwan żyjący w latach 1889-1967, uczeń Carla Ernsta Morgernsterna, mieszkał w Jeleniej Górze przez dwie dekady (l. 1924-46). Tworzył tutaj głównie pejzaże Karkonoszy. Jego akwaforty były wzorcem dla serii chętnie kupowanych przez turystów pocztówek, co znacznie poszerzyło krąg odbiorców tej twórczości.
Wystawa będzie doskonałą okazją do zapoznania się z dorobkiem artysty. Pozostawił po sobie nie tylko pejzaże i grafiki Karkonoszy, ale też liczne druki pamiątkowe i okolicznościowe.
Ekspozycja czynna do 5 maja 2019 r.

Twórczość Friedricha Iwana

Więcej o Friedrichu Iwanie w Słowniku Biograficznym Ziemi Jeleniogórskiej oraz w zbiorach Książnicy Karkonoskiej: Twórczość Friedricha Iwana (1889-1967): Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, lipiec-sierpień 2002 (katalog wystawy) i Friedrich Iwan 1889-1967: dzieła Friedricha Iwana ze zbiorów polskich, czeskich i niemieckich, Kamienna Góra, 2018 (katalog wystawy).

Mistrzyni śląskiego krajobrazu

GERTRUD STAATS 1859-1938. MISTRZYNI ŚLĄSKIEGO KRAJOBRAZU, 4 kwietnia–6 czerwca 2019 r. w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim

Druga z anonsowanych ekspozycji, zatytułowana Gertrud Staats 1859-1938. Mistrzyni śląskiego krajobrazu, otwarta zostanie we czwartek 4 kwietnia o godz. 18 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze przy ul. Jana Matejki 28.
Gertrud Staats, breslauerka z zamożnej rodziny kupieckiej, jako jedna z nielicznych podówczas kobiet podjęła prywatne studia artystyczne. Uczyła się m.in. u Adolfa Dresslera w jego Pracowni Mistrzowskiej Malarstwa Pejzażowego działającej przy wrocławskim Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. Z Dresslerem wyjeżdżała na studia plenerowe w Karkonosze, gdzie zatrzymywali się w Przesiece. Po jego śmierci wyjechała w 1882 r. do Berlina, by kontynuować studia w Królewskiej Akademii Sztuki. Do 1913 r. wiele podróżowała malując krajobrazy Niemiec i Austrii. Od 1902 r. należała do Stowarzyszenia Artystek Śląskich, którego była współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą.
Od czasu I wojny światowej coraz mniej wyjeżdżała poza Wrocław, co spowodowane było pogarszającą się sytuacją materialną. Głównym motywem jej malarstwa stały się martwe natury i kwiaty, pejzaże malowała już niezwykle rzadko. Zmarła 21 czerwca 1938 we Wrocławiu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz ze zbiorów prywatnych.
Ekspozycja potrwa do 6 czerwca 2019 r.

Gertrud Staats 1859-1938: mistrzyni śląskiego pejzażu

Więcej o Gertrud Staats w Słowniku Biograficznym Ziemi Jeleniogórskiej oraz w katalogu wystawy Gertrud Staats 1859-1938: mistrzyni śląskiego pejzażu, Wrocław 2018, pozycji w zbiorach Działu Regionalnego Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

AG

Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy · Jelenia Góra

· www.Muzeum-Cieplice.pl · www.MuzeumKarkonoskie.pl · biblioteka.jelenia-gora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław