ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Wspomnienia śląskiego malarza

Napisany: 2018-12-05

Wspomnienia śląskiego malarza

Po monodramie Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa

HALA RAJSKA we willi G. Hauptmanna stał się sceną, dekoracją i tematem monodramu (fot. Grzegorz Koczubaj)

Najnowszy pomysł Janusza Skowrońskiego, od wiosny br. dyrektora Muzeum Miejskiego DOM GERHARTA HAUPTMANNA w Jeleniej Górze–Jagniątkowie, dowodzi, że czasy muzeów z szarymi kapciami i zakurzonymi eksponatami to przeszłość. I całe szczęście. Owszem, można założyć, że ciekawe eksponaty, czy zapierające dech w piersiach wnętrza obronią się same – tak jest w przypadku Hali Rajskiej we willi Hauptmanna Łąkowy Kamień. Malowidła ją wypełniające robią na odwiedzających ogromne, niezapomniane wrażenie. Można na zadowoleniu z tego poprzestać, ale można to wykorzystać bardziej. Przecież muzea nie istnieją tylko po to, by dostarczać wrażeń wizualnych. Powinny kształtować wrażliwość na dzieła sztuki i dorobek kulturalny, uczyć i opowiadać historię.

Pełna ekspresji opowieść Jacka Paruszyńskiego poruszyła widownię zapada w pamięć (fot. Grzegorz Koczubaj)

Można to robić w sposób konwencjonalny referując zwiedzającym, bardziej lub mniej pasjonująco, jak powstało to, na co patrzą i dlaczego się tam znajduje. Można jednak inaczej: nietuzinkowo i niełatwo. Za to z sukcesem. Tę właśnie trudniejszą drogę wybrał dyrektor Muzeum Miejskiego DOM GERHARTA HAUPTMANNA. O niepowtarzalnym dziele Johannesa Maximiliana Avenariusa, jakim są malowidła w Hali Rajskiej, postanowił opowiedzieć za pomocą sztuki... teatralnej.

Na muzealnej scenie pojawił się Jacek Paruszyński, aktor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Wcielił się w postać samego malarza, by opowiedzieć historię powstania fresków zdobiących westybul. Uczynił to barwnie, ekspresyjnie, od pierwszego do ostatniego wypowiedzianego zdania przykuwając uwagę widzów.

Pomysłodawca i odtwórca: Janusz Skowroński (po prawej) i Jacek Paruszyński (fot. Grzegorz Koczubaj)

Jednak Wyspa... to nie tylko świetna aktorska interpretacja. Także gra światłem i dźwiękiem. Trzy współgrające elementy ułożyły się w wyborny spektakl. Tworzą oryginalny i sugestywny sposób opowiadania o dziele sztuki, wzbudzający zainteresowanie, poruszający wyobraźnię. Wywołujący żal, kiedy nadchodzi pora wyjścia z muzeum...

Scenariusz monodramu Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa powstał na podstawie wspomnień Johannesa Maximiliana Avenariusa Die Malereien in der Paradieshalle auf dem Wiesenstein oraz książki Janusza Skowrońskiego Zapomniane tajemnice Karkonoszy. Adaptacji dokonał i widowisko wyreżyserował oraz artystę zagrał Jacek Paruszyński. Prapremiera odbyła się 26 października 2018 r., a kolejne przedstawienie będzie można obejrzeć już 16 grudnia br. Warto!

Magdalena Sobczyk

Tagi: · spektakl tetralny · teatr

· www.muzeum-dgh.pl · youtu.be/MRC-EXZC1rw · www.muzeum-dgh.pl/pl/content/spektakl-teatralny-wyspa-zapraszamy-na-kolejne-przedstawienia

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław