ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

Atrakcje Wieże widokowe    Wędrówki Rower Narty Na wózku Bezpiecznie Bliżej gór Las Historia Legendy


 

• start  » Informacje  » Znów rozdadzą pieniądze

 
 

Napisany: 2018-04-05

Znów rozdadzą pieniądze

Od szesnastu lat wydają miliony na wychowanie w ekoświadomości

Ekspedycja Płucznica - uczniowie i przedszkolaki w Straży pod Ralskem na wycieczce wspartej grantem Fundacji Dejmala (źródło: Fundacja Dejmala)

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala wspiera już szesnaście lat edukację ekologiczną dzieci w szkołach i w organizacjach pracujących z młodzieżą w Kraju Libereckim. Łącznie 150 tysięcy koron wędruje do 14 projektów zorientowanych na poznawanie przyrody a zrozumienie doniosłości jej ochrony.
"Edukację ekologiczną postrzegamy jako nierozerwalną część ochrony przyrody i dlatego jej wspieranie systematycznie finansujemy. Pomysły pedagogów są często bardzo dobre i kreatywne, ale w budżetach szkół czasem nie ma na pieniędzy. Dążymy do tego, aby przez braki takie pomysły nie przepadły i były zrealizowane“, przybliża istotę wsparcia fundacji jej dyrektor Ondřej Petrovský.

Wsparcie zyskują szkoły i stowarzyszenia z całego obszaru Kraju Libereckiego pokrywające swymi działaniami całą skalę. „W tym roku szereg projektów skupia się na aktywnym pobycie na łonie natury, podczas którego dzieci sprawdzą swe wiadomości w praktyce albo jeszcze lepiej wiele rzeczy przyswoją. Takie projekty mają według mnie największy wpływ na dzieci, które wynoszą z nich doprawdy bezcenne własne doświadczenia“, dodaje Petrovský.
Inne projekty skupiają się na poznawaniu procesów przyrodniczych, wycieczkach terenowych albo ochronie przyrody jako-takiej.

Program grantowy był ogłoszony w grudniu zeszłego roku a zamknięcie naboru nastąpiło z końcem stycznia. Następnie komisja konkursowa złożona z wielu specjalistów od edukacji ekologicznej rekomenduje radzie fundacji projekty, spośród których najlepsze są wspierane finansowo.
Pogram wsparcia rozpisany był po raz pierwszy w 2002 r. i dotychczas wsparł 209 projektów całkowitą kwotą 2 683 130 Kč.

"Wspieramy też małe projekty, a szkoły motywujemy minimalnymi administracyjnymi wymogami, aby nauczyciele mogli przeznaczyć najwięcej czasu na dzieci a nie na papierologię", uzupełnia O. Petrovský.
Środki finansowe na tę działalność fundacja pozyskuje od lokalnych przedsiębiorstw. Ich krąg corocznie się rozszerza i daje fundacji podparcie dla stabilnego wspierania eko-edukacyjnych projektów. Znamienitym, wieloletnim darczyńcą jest Kraj Liberecki oraz państwowe gospodarstwo Lasy Republiki Czeskiej. Dyrektor fundacji podkreśla wagę wszystkich darczyńców, bez względu na wielkość ich wkładu, bowiem bez ich wsparcia działalność byłaby o wiele trudniejsza.

Jednakże to od nas wszystkich zależy jak dzieci w przyszłości tę edukację wykorzystają.

Źródło: Fundacja Dejmala

 
 
 
 

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Dla środowiska naturalnego · Granty dla dzieci · Grube tysiące na eko-edukację · www.nadaceivanadejmala.cz

 
ExpresMenu
 

Zobacz więcej

 
 

© Góry Izerskie 2006-2017

http://www.goryizerskie.pl

newsletter kontakt redakcja prywatność archiwum spis treści facebook partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław