ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Święty w Lubomierzu

Napisany: 2017-09-09

Święty w Lubomierzu

Mieszkańcy uroczyście złożą pokłony patronowi miasta – biskupowi i męczennikowi

Uroczyste obchodu czci Św. Maternusa w Lubomierzu 13 i 14 września 2017 r.

Po raz trzeci w Lubomierzu odbędą się 13 i 14 września 2017 roku uroczyste obchody czci Św. Maternusa.
Święty ów, zm. ok. 328, był pierwszym biskupem Kolonii, ale i Trewiru oraz Tongerenu. Apostoł Alzacji jest patronem lubomierskiego kościoła i parafii. W kalendarzu liturgicznym jego święto przypada na dzień 14 września.
W tym roku w Lubomierzu odbędzie się ważne wydarzenie – sprowadzenie relikwii Św. Maternusa, które trafią na stałe do miejscowego kościoła.
Uświetnieniem tej okoliczności, a zarazem liturgiczną czcią patrona, będzie wykonanie dedykowanego mu oficjum.

Dzięki pomocy prof. Davida Hileya z Ratyzbony (Regensburg) udało się zdobyć muzyczno-liturgiczny materiał – kopię średniowiecznego rękopisu z archiwum biskupiego w Trewirze (Trier) zawierającego całodobowe oficjum o Św. Maternusie. Składają się nań dedykowane mu antyfony, responsoria, hymny, wersykuły wraz ze stosownym układem psalmów. Układają się w cykl pierwszych nieszporów, kompletów, matutinum, jutrzni, godzin mniejszych oraz drugich nieszporów.

W ramach obchodów dnia Św. Maternusa i sprowadzenia jego relikwii, 13 września wieczorem zostaną wykonane łacińskie, gregoriańskie nieszpory. Dlatego został zaproszony zespół SCHOLA GREGORIANA SILESIENSIS, pod kierownictwem kantora Roberta Pożarskiego, który podjął się zadania rekonstrukcji całej formy, przeprowadzenia prób i poprowadzenia całości jako kantor.

Nieszpory to modlitwa Kościoła Powszechnego. Ich forma – złożona zarówno ze śpiewów wysoce specjalistycznych (responsoria, lekcje), jak i prostych, dostępnych każdemu (prosta psalmodia, magnificat) – zakłada włączenie w ich wykonanie (odprawienie) również miejscowych parafian i młodzieży (uczniów szkoły muzycznej w Jeleniej Górze). Nada to wydarzeniu, oprócz aspektu artystycznego, charakter modlitewny i wspólnotowy.

Organizatorzy liczą, iż wydarzenie zapoczątkuje regularną muzyczno-liturgiczną działalność nawiązującą do 600-letniej tradycji lubomierskiego klasztoru benedyktynek. Wpisze się zarazem w bogatą tradycję Śląska, a w Lubomierzu będą prowadzone warsztaty liturgiczno-muzyczne, kursy muzyczne, spotkania i konferencje w oparciu o dawny klasztor ss. benedyktynek, wykorzystują wielki duchowy i materialny potencjał.

Niezwykłym elementem tegorocznych obchodów będzie sprowadzenie z Trewiru relikwii św. Maternusa.

Program obchodów

13 września (środa)

  • godz. 1930, nieszpory gregoriańskie
  • ok. godz. 21 (po nieszporach), nocne zwiedzanie kościoła, odśpiewywane zostaną fragmenty oficjum

14 września(czwartek)

  • godz. 11, Msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św., w języku łacińskim, celebrowana przez niemieckiego kapłana odpowiedzialnego za przekazanie relikwii św. Maternusa do Lubomierza
  • radosny korowód (po eucharystii), w czasie którego zostaną uroczyście wniesione relikwie do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa B.M. w Lubomierzu; procesja zatrzyma się przy trzech figurach świętego w mieście, a przy każdej figurze przedstawiciele lubomierskiej społeczności złożą na niesionej przez młodzież platformie symboliczne dary: władze miasta – kwiaty, strażacy – chleb, grupy parafialne – wino; relikwie niesione będą na kolejnej platformie przez Stowarzyszenia KLASZTOR LUBOMIERZ, które jest głównym organizatorem obchodów.
  • złożenie relikwii w kościele parafialnym
  • po krótkiej modlitwie burmistrz i proboszcz zasadzą winny krzew
  • przedstawienie o życiu św. Maternusa wykonane przez młodzież miejskiego liceum

Organizatorzy i samorząd Lubomierza serdecznie zapraszają do udziału, najlepiej w stroju nawiązującym do epoki Średniowiecza.

Wydarzenie wsparli: El-stan, Midas, Hotel Biały Kamień, Jantur, Fizjoterapia, Winnica Świdnicka, Hotel Interferie

Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza.

Źródło: Organizatorzy

· www.ssgs.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław