ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Koniec Rajdu na Raty

Napisany: 2016-12-14

Koniec Rajdu na Raty

Najpopularniejsze w roku 2016 były GÓRY IZERSKIE!

Spotkanie podsumowujące Rajd na Raty 2016 (fot. Anna Tęcza)

Czas biegnie nieubłaganie. Niestety. Nawet nie zauważyliśmy kiedy przemknął rok. Wydawałoby się, że dopiero co szliśmy na pierwszej tegorocznej wycieczce Rajdu na Raty, a tu już zakończyliśmy ostatnią.

Wyruszyliśmy z Łomnicy, w niedzielę 11 grudnia 2016 roku, na spacer kończący XLVI Rajd na Raty. Obejrzeliśmy kilka ciekawych zabytków i przez Czarne dotarliśmy do Jeleniogórskiego Centrum Kultury, przy ul. 1-go Maja. Pogoda nie rozpieszczała. Cały czas padał deszcz. Nic dziwnego, że z daleka wyglądaliśmy jak kolorowe bałwanki otulone w przeciwdeszczowe peleryny. Nikt jednak nie narzekał. Narzekanie bowiem jest obce prawdziwym turystom.

W ostatniej wycieczce sezonu wzięło udział ponad 30 osób. Jednak na uroczystym podsumowaniu sezonu poczet się podwoił. Nie ma się co dziwić, bo poza spotkaniem na rozpoczęcie sezonu, jest to okazja do spotkania współtowarzyszy licznych wycieczek oraz do wspomnień ciekawych na nich zdarzeń.
Z racji tego, że w aktualnej dobie cyfrowego obłędu każdy robi tysiące zdjęć, nietrudno było znaleźć ciekawe ujęcia ilustrujące rajdowe przygody. Niektórzy do zdjęć dodali dymki z ciekawymi opisami przedstawianych sytuacji, więc zabawy było co niemiara.

Jednakże spotkanie takie, to przede wszystkim czas podsumowań i sprawdzania wiedzy jaka pozostała z udziału w wycieczkach. Prze tegoroczny Rajd na Raty przewinęło się 1693 turystów, co daje średnią 37 osób na jedną wycieczkę. Niektórzy wędrowali wielokrotnie, np. w 45 wycieczkach szedł Władysław Salamonowicz (najstarszy regularnie wędrujący – 81 lat). Kolejni turyści to: Elżbieta Marcinkiewicz – również 45 wycieczek, Paweł Rusek i Paweł Wojtczak – po 41 wycieczek, Andrzej Makowski – 36, Małgorzata Zielonka – 30, Jolanta Brynda – 29, Wioletta Rykis i Bolesław Traczyk – po 28 wycieczek, Anna Trylańska – 27. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe tak, by w okresie zimowym mogli pogłębiać swoją wiedzę krajoznawczą.

Spotkanie podsumowujące Rajd na Raty 2016 (fot. Anna Tęcza)

Trud organizacyjny i wynikające z tego obowiązki unaocznia inna statystyka. Od 28 lutego do 11 grudnia 2016 r. odbyło się 46 wycieczek. Trasy piesze o długości od 12 do 20 km przebiegały przez ciekawe tereny Dolnego Śląska (32 wycieczki) oraz przygraniczne rejony Czech (9 wycieczek) i Niemiec (5 wycieczek). Najwięcej turystów uczestniczyło w wycieczce 3 kwietnia (79 osób) przez Góry Izerskie na Wysoki Kamień i do rezerwatu "Krokusy" w Górzyńcu. Piętnaście osób mniej poszło na inauguracyjną wycieczkę 28 lutego z Siedlęcina przez "Perłę Zachodu" do Jeleniej Góry. Tłumne też były wycieczki w górnołużyckie Góry Żytawskie 24 kwietnia i 22 maja (69 i 74 uczestników) oraz 3 lipca ponownie w Góry Izerskie (70 turystów). Poszliśmy na nią wspólnie z turystami z Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców. Wieże widokowe na szczytach Rotstein i Löbauer Berg na Górnych Łużycach 31 lipca odwiedziły 52 osoby, a 53 turystów zwiedzało 7 sierpnia ruiny średniowiecznych zamków w okolicach Małej Skały w Czechach. Również w Czechach 11 września 57 rajdowiczów uczestniczyło w wyprawie do Bozkovskich Jaskiń.

Ponieważ komunikacja zbiorowa w Polsce nie zawsze pozwala na dotarcie do ciekawych miejsc, uzupełnieniem wędrówek pieszych były wycieczki autokarowe. Największą, sześciodniową, tego rodzaju wyprawę zorganizowano do Lwowa, dwudniową – na Górny Śląsk w okolice Opola i w Jesioniki, a 6 wyjazdów było jednodniowych. Podczas nich zwiedzano: Kamieniec Ząbkowicki → Srebrną Górę → Bardo, Kliczków → Iłowę, Herrnhut → Obercunnersdorf → Zittau, Klokočské skály i Czeski Raj. Uczestnicy wyjazdu do Kłodzka i Barda wzięli także udział w spływie pontonowym Nysą Kłodzką.

Rajd na Raty organizowany jest od 46 lat przez Oddział PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze. Nosi imię pomysłodawcy i wieloletniego kierownika – Teofila Ligenzy vel Ozimka. Od 2002 roku kierownikiem Rajdu jest Wiktor Gumprecht, a sekretarzem Maria Gumprecht. Impreza dofinansowana jest przez: Miasto Jelenią Górę, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wycieczki odbywają się w okresie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia, bez względu na pogodę, we wszystkie niedziele i święta, a prowadzą je przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy.

Aby rajd funkcjonował, oprócz turystów potrzebni są wyszkoleni przewodnicy, którzy fachowo i bezpiecznie poprowadzą chętnych przez trasy. Trzeba wiedzieć, że prowadzący za swoją odpowiedzialną pracę nie dostają żadnego wynagrodzenia, robią to społecznie. Poświęcają czas dla innych bezinteresownie. Z miłości do turystyki. Dlatego uhonoruję ich wymieniając z nazwiska, dziękując im za społeczną pracę: Wiktor Gumprecht (29 wycieczek w tym roku), Paweł Idzik (6), Jolanta Kupeć (3), Sławomir Kupeć (1), Jerzy Chmielecki (1) i Andrzej Hałka (1). Ja poprowadziłem 5 wycieczek.

Spotkanie podsumowujące Rajd na Raty 2016 (fot. K. Tęcza)

Podczas spotkania w minioną niedzielę odbył się konkurs krajoznawczy obejmujący wiadomości ze wszystkich tegorocznych wycieczek. Zwyciężył Paweł Wojtczak, a miejsca drugie zajęli: Zbigniew Dul, Andrzej Hałka i Wojciech Skowroński, miejsce piąte – Bolesław Moryl.

Na koniec dodam, że ustalona jest już data inaugurująca przyszłoroczny, XLVII Rajd na Raty. Rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę lutego, czyli 26 lutego 2017 r. Zakończy się w pierwszą niedzielę grudnia (3.) 2017 r. Na początek września (4-9.) planowana jest sześciodniowa wycieczka autokarowa na Kaszuby, a z uwagi na duże zainteresowanie zostanie też powtórzona wycieczka do Lwowa (11-16 września). Raz w miesiącu będą organizowane jednodniowe wycieczki autokarowe.

Tym komunikatem zakończyliśmy spotkanie podsumowujące tegoroczny sezon turystyczny. Wszyscy rozeszli się do domów. I co? I to już wszystko? Tak się tylko zdaje niewtajemniczonym. Aby turyści nie gnuśnieli podczas przerwy zimowej, kilka lat temu wymyślono zimową wersję Rajdu na Raty – wędrówki narciarskie.

Sezon zimowy zaczyna się wówczas, kiedy spadnie śnieg, czyli nigdy nie ma ustalonego góry terminu. Statystyka dla sezonu 2015/16 rysuje całkiem bogaty dorobek. Podczas 15 wycieczek narciarze odwiedzili: Polanę Jakuszycką, Stację Turystyczną ORLE, schronisko CHATKA GÓRZYSTÓW, schronisko NA WYSOKIM KAMIENIU, schronisko CHATKA ROBACZKA, kopalnię kwarcu STANISŁAW, miejscowości Jagniątków i Sobieszów, a także w Czechach górską chatę SMĔDAVA, miejscowości Harrachov, Jizerka, Malá Úpa i Albeřice. Dwie wycieczki, z uwagi na braki w pokrywie śnieżnej, poprowadzono jako piesze. Zima przecież płata czasem figle.

We wszystkich zimowych wycieczkach turyści pokonali 237 km, co daje średnią długość niespełna 16 km. Najkrótsza trasa liczyła 10 km a najdłuższa 32. Trzy wycieczki odbyły się jako trasy nocne, z wykorzystaniem latarek. Dzięki temu najlepiej zapadły w pamięć.
Wszystkie zimowe eskapady są organizowane i prowadzone przez przewodnika sudeckiego Janusza Perza, a dodatkowym atutem tej formy aktywnego wypoczynku jest możliwość zdobywania poszczególnych stopni Górskiej Odznaki Narciarskiej.

Krzysztof Tęcza

Tagi: · relacja z wędrówki · rajdy górskie

Linki: · Do wodospadu Mumlavy · Doliną Białej Łaby · Jubileusz dziarskiego 70-latka

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław