ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

Atrakcje Wieże widokowe    Wędrówki Rower Narty Na wózku Bezpiecznie Bliżej gór Las Historia Legendy


 

• start  » Zapowiedzi  » Orszak śmierci

 
 

Napisany: 2016-02-03

Orszak śmierci

Wycieczka upamiętniająca śmiertelną wyprawę po małżeński sakrament

Zimowa wędrówka na Narzeczeński Kamień (źródło: IZER)

Nie zapominamy o tych, co w drodze do ślubu zamarzli, czyli o historii wyjaśniającej nazwę skałki Narzeczeński Kamień. Doroczna wędrówka, choć nieco spóźniona wobec rocznicy (21 grudnia), odbędzie się 28 lutego 2016 r. Znów winna jest pogoda. Bez mała 300 lat temu zabiła parę narzeczonych. W 2015 r. nie chciała zaśnieżyć gór, aby aura przypominała tę z 1721 r. Marsz, choć na pamiątkę narzeczeństwa, ma jednak być rekreacyjną przygodą - w mrozie, na śnieżnych rakietach.

Zgodnie z historią opisaną przez Margaret Passon-Drang w powieści "Ślubna Droga", przed świętami Bożego Narodzenia para młodych wyruszyła przez góry do świątyni w dzisiejszej Pobiednej. Był tzw. kościołem granicznym obrządku luterańskiego. Na habsburskim Śląsku luteranizm był wówczas zakazany. Ewangelicy wyprawiali się więc do kościołów na sąsiednie Górne Łużyce, gdzie panowała religijna tolerancja. Ciała niedoszłych małżonków znaleziono następnego dnia...

Wycieczka z górskim przewodnikiem sudeckim do Narzeczeńskiego Kamienia z jednej strony upamiętnia feralne wydarzenie, a z drugiej ma być okazją do obcowania z górami w zimowej aurze.

Program wycieczki

  • godz. 9 - Rozdroże Izerskie
  • godz. 11 - skałka Narzeczeński Kamień
  • godz. 13 - Wysoki Kamień - schronisko
  • godz. 15 - Szklarska Poręba (opodal byłej kliniki okulistycznej „Wzrok”).
  • około godz. 1520 - powrót ze Szklarskiej Poręby autobusem PKS do Świeradowa-Zdroju, który zatrzymuje się na Rozdrożu Izerskim

Transport, ubezpieczenie, sprzęt i wyżywienie uczestnicy zapewniają we własnym zakresie. IZER.pl zapewnia opiekę górskiego przewodnika-instruktora.
Zgłoszenia udziału kierujcie na adres patrycja@izer.pl. Możecie także po prostu przybyć 28 lutego 2016 r. o godzinie 840 na Rozdroże Izerskie.
Wycieczka, nietrudną trasą, odbędzie się z użyciem rakiet śnieżnych. Koszt wypożyczenia sprzętu to 20 zł, a w zestawie z kijami - 30 zł. Ilość sprzętu jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń na adres info@izer.pl.

Bieżących informacji o ewentualnych zmianach w programie szukajcie na stronie www.izer.pl, a osoby zgłoszone otrzymają informacje e-pocztą. Jeśli śniegu będzie zbyt mało na wędrowanie w rakietach śnieżnych, a szlak będzie oblodzony - będzie można wypożyczyć pół-raki paskowe. Koszt - 10 zł za parę (z kijami 20 zł).

Źródło: IZER.pl

 
 
 
 

Tagi: · zima · sporty zimowe · wędrówki

Linki: · Śmiertelna nowa droga życia · Rakietami! w Góry Izerskie · Unięcice - ruiny kościoła ewangelickiego · www.izer.pl · www.izerska.pl/Patrycja_Osciak___przewodnik_gorski__instruktor_art,139.html

 
ExpresMenu
 

Zobacz więcej

 
 

© Góry Izerskie 2006-2017

http://www.goryizerskie.pl

newsletter kontakt redakcja prywatność archiwum spis treści facebook partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław