ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Drugie życie JUNY

Napisany: 2015-05-07

Drugie życie JUNY

Zabytkowy obiekt, a zarazem nietuzinkowa atrakcja ma szansę na odbudowę

Muzeum Ziemi JUNA w latach świetności (źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

W nocy z 17 na 18 marca 2015 został podpalony budynek, w którym mieściło się Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie. Od ponad 20 lat funkcjonowało prezentując kolekcje minerałów z Polski i świata oraz pamiątki po ludziach związanych z Kotliną Jeleniogórską. Przez wszystkie te lata wystawy można było zwiedzać bezpłatnie.

Muzeum Ziemi zajmowało budynek dawnej Karczmy Głodowej, stojącej przez około trzysta lat na miejscu starszej budowli, prawdopodobnie na fundamentach strażnicy, która strzegła Czeskiego Brodu. W obiekcie znajdowały się oryginalne piwnice, które udostępniane były do zwiedzania najbardziej dociekliwym turystom. Zobaczyć tam można było XVIII–wieczny piec chlebowy oraz stare narzędzia potrzebne do wypieku chleba. Prezentowana tu replika obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, była jedną z czterech kopii tego obrazu, wykonana z okazji koronacji Matki Boskiej Krzeszowskiej przez papieża Jana Pawła II. Oprócz tego, budynek mieścił pamiątki związane z ludźmi gór: mieszkańcami Szklarskiej Poręby, Wlastimilem Hofmanem, rekwizyty przewodnickie i GOPR-owskie, związane z Ogólnopolską Turystyczną Giełdą Piosenki Studenckiej.

Koszmar marcowej nocy (źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

Muzeum obrastało w eksponaty latami. Kolejne okazy początkowo własnoręcznie zbierał założyciel – Juliusz Naumowicz. Wspaniała postać izersko-karkonoskiego świata przyrody, historii i legendy. Przez kolejne lata dokładało swe szlachetne kamienie i minerały coraz większe grono zbieraczy z Polski i ze świata. Bogata kolekcja była efektem wielu wyrzeczeń i inwestycji, które służyły jednemu celowi – popularyzowały wiedzę geologiczną, przyrodniczą i krajoznawczą wśród szerokich kręgów turystów w każdym wieku. Właśnie dzięki tej działalności reaktywowano Sudeckie Bractwo Walońskie, zaś Szklarską Porębę okrzyknięto Mineralogiczną Stolicą Polski.

Spalenie Muzeum jest olbrzymią stratą. Zarówno dla nas, osób które od lat je tworzyły, jak i całej regionalnej społeczności. Było bowiem miejscem krzewienia tradycji walońskich w Sudetach i rozpowszechniania wiedzy i miłości do minerałów i Naszych Gór. Obiekt był ośrodkiem idei lokalnego patriotyzmu w szlachetnej postaci, przez co przyciągał rzesze ludzi szukających autentyzmu i ciekawych historii Dolnego Śląska.

Nie tylko kamieni żal... (źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

Muzeum Ziemi JUNA było jedną z najciekawszych atrakcji w regionie. Nie możemy więc pozwolić, aby spuścizna została zatracona. Chcemy by Muzeum Ziemi JUNA powstało z popiołów. Planujemy je odbudować tak, aby swoją świetnością przyciągało kolejne pokolenia poszukiwaczy skarbów i miłośników Sudetów. Odbudowa będzie też hołdem dla założyciela Muzeum – nieodżałowanego Juliusza Naumowicza.

Jeśli kiedykolwiek zwiedzałeś Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie, albo wręcz przeciwnie – nigdy w nim nie byłeś, ale słyszałeś, że warto i chciałeś się wybrać – POMÓŻ.
Wpłać pieniądze na odbudowę, lub zaoferuj pomoc przydatną w odbudowie w inny sposób. WARTO. Swym, choćby najskromniejszym datkiem przyczynisz się do wspaniałego dzieła i będziesz miał satysfakcję z nietuzinkowego dzieła.

POMÓŻ JUNIE

Numer konta celowego na odbudowę Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie:

IBAN PL 20 1090 1984 0000 0001 3030 2777

BIC WBK PPL PP
Z dopiskiem: darowizna na odbudowę Muzeum Ziemi

Więcej informacji znajdziecie na stronie Facebooka Chata Walońska i Muzeum Ziemi JUNA lub Sudeckiego Bractwo Walońskie

Źródło: Muzeum Ziemi JUNA

 

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)


 

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)


 

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

(źródło: Muzeum Ziemi JUNA)

Tagi: · Walończycy · Masyw Zielonej Kopy

Linki: · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · http://www.chatawalonska.pl/

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław