ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

• start  » Było  » Rodzinna Dziesiątka Piastów

Napisany: 2015-02-24

Rodzinna Dziesiątka Piastów

Blisko pół tysiąca ludzi zainaugurowało XXXIX Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego

(fot. Marcin Oliva Soto)

Uczestnicy Rodzinnej Dziesiątki, czyli biegu stylem klasycznym inaugurującego XXXIX Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego ruszyli o godz. 11. w sobotę 21 lutego br. W trzech biegach - 10 km oraz klasy 1-3 i 4-6 szkół podstawowych – łącznie wystartowało aż 431 osób, w wieku od 6 do 72 lat!

Bieg główny wygrali Mariusz Dziadkowiec-Michoń z Miłkowa z czasem 21'27" oraz Natalia Grzebisz z Siedlec (25'13").
- Dziś wystartowałem treningowo, traktując ten bieg, jako przetarcie przed kolejnymi startami, wraz z tym głównym, 50-kilometrowym za tydzień – mówił na mecie zwycięzca, który z kolejnym na mecie wygrał aż o 2 minuty.
- Narta dziś mi wyraźnie nie jechała. Mariusz uciekł mi tuż po starcie i nie miałem już szans go dogonić – tłumaczył swe drugie miejsce na finiszu Piotr Skowron.

Familia Skowronów należałaby do faworytów, lecz aby znaleźć się w klasyfikacji rodzinnej, należało mieć czterech zawodników, którzy ukończyli bieg. Tymczasem Skowronów pobiegło tylko trzech. Za to wszyscy skończyli w pierwszej dziesiątce: Piotr drugi, młodszy z braci Michał – trzeci, a senior rodu Mieczysław – ósmy w open, a siódmy wśród panów.

Męskie grono złamała "namieszała" Natalia Grzebisz. Najszybsza kobieta w Rodzinnej Dziesiątce była czwarta w open, przegrywając tylko z trzema mężczyznami. Po biegu, bardzo zadowolona przez wiele minut rozmawiała z Honorowym Prezesem i Komandorem Biegu Piastów – Julianem Gozdowskim.
Na 73. miejscu na metę wbiegł prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów – Zygmunt Bobowski.

Swego rodzaju tradycją Rodzinnej Dziesiątki stała się wspominana już klasyfikacja rodzinna, a dokładnie dwie klasyfikacje.
Otóż pierwsza dotyczy najstarszej rodziny. Tu do wyników zalicza się suma wieku wszystkich członków, którzy ukończą bieg. Te zmagania, podobnie, jak przed rokiem, wygrali Haniszewscy mieszkający we Wrocławiu, Czernicy, Ratowicach i Jeszkowicach, u których suma lat wyniosła 322. Drugie miejsce zajęli Państwo Jałówko (Zagrodno, Berlin, Szczawno-Zdrój, Lwówek Śląski, Złotoryja) z łącznym wiekiem 261 lat, a trzecie rodzina Drożdż (Legnica, Świdnica, Bolesławiec) – 251 lat.
Wyłoniono także najszybszą rodzinę. W tej klasyfikacji liczyły się czasy czwórki najszybszych członków rodziny. Tu także mieliśmy obronę tytułu sprzed roku – triumf Pawłowskich z Ustronia i Sosnowca, z czasem 2g 34'04". Drugie miejsce zajęli Haniszewscy – 2g 42'42", a trzecie rodzina Czabok z Warszawy – 2g49'03".

Blisko dwie setki narciarzy stanęło na starcie biegów stylem BARDZO dowolnym ;-) dla uczniów szkół podstawowych. W kategorii klas 1-3 zwycięzcami zostali wszyscy, którzy dobiegli do mety. W klasach 4-6 czołówka uplasowała się następująco:
Dziewczęta – 1. Kinga Mareczek, 2. Wiktoria Zawadziłło, 3. Weronika Mikołajczyk, 4. Amelia Jęczmieniak, 5. Aleksandra Mikołajczyk, 6. Barbara Krawczyk-Demczuk;
Chłopcy – 1. Maciej Kojro, 2. Szymon Jedziniak, 3. Adrian Jośko, 4. Dawid Twerd, 5. Antoni Bryszewski, 6. Jakub Twerd.