ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

• start  » Było  » Polskie wojsko zwyciężyło

Napisany: 2015-02-16

Polskie wojsko zwyciężyło

Ponad ćwierć tysiąca osób zameldowało się w niedzielę na mecie IV w sezonie biegu z cyklu Salomon Nordic Sunday

(fot. Stacja Jakuszyce)

W klasyku po raz trzeci (!) z rzędu wygrał Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry. W łyżwie najmocniejszy był Mariusz Michałek - jedyny zawodnik, który w dzisiejszych zawodach przebiegł w czasie poniżej 30 minut.

Łącznie biegi ukończyło 257 osób: 187 stylem klasycznym oraz 70 stylem łyżwowym - to rekord tego sezonu! Wysokiej frekwencji sprzyjała m. in. piękna, słoneczna pogoda. Co prawda temperatura szybko rosła, ale w trakcie zawodów warunki sprzyjały szybkim biegom. Choć już pod koniec, gdy na metę dobiegali ostatni zawodnicy, śnieg był coraz bardziej miękki.

Czytając listę startową zmagań stylem klasycznym, od początku można było wytypować faworytów. Łukasz Bronowicki w sobotę rywalizował na dystansie 17 km, ale nie przeszkodziło mu to wygrać w niedzielę. Biegacz z Jeleniej Góry dał z siebie wszystko, a zaraz po wbiegnięciu na metę padł na śnieg i długo odpoczywał. Był jednak bardzo zadowolony, bo drugiego na mecie Bogusława Gracza (zwycięzcę m. in. ostatniego Biegu Gwarków) wyprzedził o 21 sekund.
Stawkę na podium uzupełnił Piotr Michałek z Jaworzynki, który jednak przegrał z Bronowickim aż o minutę i 36 sekund.

Wśród kobiet biegnących stylem klasycznym, najlepsza była Paulina Szopińska. Druga - 37 sekund za Szopińską - przybiegła Iwona Iwaniec. Była biathlonistka, przedstawicielka 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Trzecia była Ewa Szmel, która ze swoją koleżanką z teamu - Pauliną Szopińską - przegrała o 45 sekund.

W ramach niedzielnego SNS-a odbyły się Otwarte Mistrzostwa Sił Powietrznych w narciarstwie biegowym. Oprócz sił powietrznych, startowali przedstawiciele wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz szkolnictwa wojskowego. W tym roku wojskowi rywalizowali wyłącznie w stylu klasycznym.

Tę rywalizację wśród mężczyzn wygrał Michał Kobielusz z Istebnej, reprezentujący 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. To największy zwycięzca trzydniowej rywalizacji wojskowych. Kobielusz w środę był najlepszy w sprintach, w piątek, wraz z kolegami w sztafecie, w niedzielę w biegu dystansowym.
Całe podium zajęli przedstawiciele woj. lubuskiego. Lecz nie wszyscy reprezentowali 11. LDKPanc. Drugi był Rafał Walicki z Lubniewic, reprezentujący wojska lądowe, ale już trzeci - Wojciech Kaczmarek ze Skwierzyny, reprezentant 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

Wśród pań, jak już wspomnieliśmy, najlepsza okazała się Iwaniec, która w wojskowych sprintach była druga, a w sztafecie nie startowała. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - Katarzyna Leja. Była reprezentantka Polski w biathlonie, która wygrała mundurowe sprinty i sztafetę. Trzecie miejsce zajęła Brygida Dębicka z Kościeliska.

W rywalizacji krokiem łyżwowym, wśród mężczyzn równych sobie nie miał wracający do dużego ścigania Mariusz Michałek z Istebnej. Nie dał szans rywalom, wyprzedzając drugiego na mecie Daniela Iwanowskiego z Białegostoku aż o minutę i 45 sekund. Trzeci na podium był sobotni jubilat - Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry, który w sobotę obchodził 35 urodziny.
To chyba pierwszy raz w SNS-ie, kiedy w pierwszej trójce open w łyżwie nie było ani jednego reprezentanta Czech.

Wśród pań po raz trzeci z rzędu wygrała Joanna Badacz, dyrektorka ds. sportowych Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Druga była Alena Jindřišková z Czech, a trzecia Anna Gałek z Lubawki.

Wyniki niedzielnych zmagań w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday dostępne są pod adresem http://online.datasport.pl/results1384

Do końca cyklu Salomon Nordic Sunday w tym sezonie został już tylko bieg finałowy, który odbędzie się w niedzielę 8 marca. Dzień po rekraacyjnych i karnawałowych biegach wokół Stacji Turystycznej ORLE - BIEGU RETRO i BIEGU IZERSKIM.

Przypominamy, że aby na koniec sezonu znaleźć się w klasyfikacji generalnej SNS, należy zaliczyć 4 z 5 tegorocznych startów.

Źródło: Redakcja portalu internetowego