ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Zamek Książ nad Kwisą

Napisany: 2014-12-03

Zamek Książ nad Kwisą

Największa tajemnica Zamku Książ odkryta nad Kwisą

Największa tajemnica Zamku Książ odkryta nad Kwisą - wykład i spotkanie autorskie z Szymonem Wrzesińskim i Piotrem Kucznirem

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat polscy czytelnicy mieli możliwość poznania kilkunastu mniej lub bardziej niesamowitych historii związanych z Zamkiem Książ i jego najbliższym otoczeniem. Aż do dziewiątej dekady ubiegłego stulecia jedynie powielano lakoniczne informacje o przebudowie zamku na rezydencję Adolfa Hitlera. Z upływem kolejnych lat zaczęły pojawiać się opowieści o wytwarzaniu pod zamkiem broni biologicznej, bądź atomowej, bądź plotki o składowaniu wagonów ze złotem, bądź tajnymi dokumentami. Nie zabrakło spekulacji, że pod zamkowym dziedzińcem były tunele aerodynamiczne, symulator rakiety międzykontynentalnej, a w podziemnych halach wytwarzano rakiety V-2, lub nowoczesne myśliwce. Pisano o "martwej strefie" pod zamkiem, a nawet próbowano dowieść, że widziano w okolicy latające spodki ze swastyką!
Ze wszystkich tych sensacji, przez ostatnie trzy dekady najpopularniejszą stała się jednak historia o wykorzystywaniu więźniów przez prof. Strugholda, któremu zlecono stworzenie idealnego lotnika…

Czy któraś z tych opowieści jest prawdziwa? A jeśli tak, to co wspólnego z tajnymi projektami miał pewien pałac leżący nad Kwisą?

Odpowiedzi na te pytania usłyszymy odpowiedź 4 grudnia o godz. 17, podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu przy ulicy Kościuszki 4. Wszyscy goście będą mieli możliwość wysłuchać Szymona Wrzesińskiego i Piotra Kucznira, którzy przygotowali specjalny wykład wsparty prezentacją multimedialną.

Po zakończeniu spotkania autorskiego będzie można nabyć książki Agencji Wydawniczej CB: Skarby i depozyty III Rzeszy ukryte na Dolnym Śląsku, Pogórze Izerskie w cieniu swastyki, Zamek Książ - legenda III Rzeszy i inne. Z pewnością dla wielu pasjonatów historii i regionalistów będą one niezwykłym prezentem. Lekki styl pisania, przyprawiony faktografią i ciekawymi cytatami, pomoże odkryć na zbliżające się święta kolejne, i zapewne nie ostatnie, tajemnice Dolnego Śląska.

red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław