ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Wielkie górnołużyckie wędrowanie

Napisany: 2014-05-14

Wielkie górnołużyckie wędrowanie

Jak w trzy dni "zaliczyć" trzy kraje? Przejść przez nie podczas pieszego rajdu ;-)

Już od czternastu lat w ostatni tydzień kwietnia do Lubania przybywają turyści z kraju i zagranicy. Wszystko za przyczyną Międzynarodowego Rajdu Pieszego Federacji IVV "Internationaler Volkssportverband", którego organizatorem jest Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu.

Rajd pod nazwą "3 DNI - 3 KRAJE - 3 WĘDRÓWKI" w tym roku odbył się w dniach 25-27 kwietnia. Jak zwykle trasy rajdu przebiegały przez tereny Polski, Czech i Saksonii, przez malownicze tereny Pogórza Izerskiego w granicach powiatu lubańskiego, Gór Izerskich oraz Gór Żytawskich. Polski dzień Rajdu nosił nazwę "Łużyckie Wędrówki", dzień czeski "Putovani Jizerkami", zaś dzień niemiecki - "Zittauer Gebirglauf und Wandertreft".

Do Lubania przyjechało 1150 wytrawnych turystów pieszych. Uprawiają turystykę socjalną czyli łatwą, tanią i przyjemną. Duży udział stanowili uczniowie lubańskich szkół, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży powiatu lubańskiego. Były też osoby z niesprawnościami ruchowymi, niedowidzący i niedosłyszący oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Wszyscy uczestniczyli w ramach XI Rajdu Pieszego Osób Niepełnosprawnych i Małych Dzieci. Barwną grupę uczestników stanowili turyści na rowerach, którzy przybyli z Bogatyni, Gryfowa Śląskiego, Olszyny, Siekierczyna oraz ze szkół w Radogoszczy i Kościelniku.

Dzień polski imprezy był bardzo udany. Wśród 1150 uczestników - 134 turystów to obcokrajowcy z Niemiec, Czech, Węgier, Austrii, Danii i Holandii. Osób z niesprawnościami było 120, a dzieci z przedszkoli - ponad 260. Tak jak w latach poprzednich, i w tym roku dopisała piękna pogoda. Atrakcyjnie zaprojektowane trasy, których długość wynosiła 63 km (łącznie) dla wędrowców i 50 km dla rowerzystów zostały specjalnie wyznakowane. Spośród 18 punktów kontrolnych 9 serwowało napoje i słodycze, a 4 punkty wydawały ciepłe posiłki.

Specjalnym stemplem udzielono 207 potwierdzeń stwierdzających wykonanie zadań do zdobywania międzynarodowej odznaki wędrowniczej IVV. Hala sportowa lubańskiego MOSiRu była dla 57 osób miejscem noclegu. Duża grupa obcokrajowców nocowała w hotelach, motelach i w kwaterach agroturystycznych powiatu lubańskiego.

Organizator imprezy zabezpieczył wszystkim chętnym autokarowy przewóz do Nowego Miasta pod Smrkem. Skorzystało 49 osób. Także powrót z Olbersdorfu do Lubania dla 36 turystów nie posiadających własnych środków lokomocji. Pozostali poruszali się własnymi samochodami lub kom. zbiorową.

Najczęściej wybieraną trasą wędrówki była ta o dystansie 6 km, którą wybrało 352 uczestników oraz 10-kilometrowa, którą wybrało 325 uczestników. Zaskakująco dużo w tym roku, bo aż 94 dobrze przygotowanych kondycyjnie wyrypiarzy pokonywało pieszy maraton na trasie Świeradów-Zdrój → Pobiedna → Wolimierz → Leśna → Bożkowice → Kościelniki → Szyszkowa → Jałowiec → Lubań. Wśród nich były zarówno osoby w wieku 80 lat, jak choćby Pan Zbigniew Kościelny z Lubina, jak też dzieci w wieku szkolnym - np. kilkunastoosobowa grupa z Koła SKKT PTTK "Świeradowskie Orły" pod opieką Teresy Fierkowicz, albo grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu pod opieką Radosława Węgłowskiego.

Przy organizacji imprezy pracowali jako wolontariusze członkowie i sympatycy Oddziału Łużyckiego PTSM Lubań, Osiedlowego Koła PTTK nr 35 w Lubaniu, Koła PTTK nr 29 z Czerniawy-Zdroju, osadzeni z Aresztu Śledczego w Lubaniu, młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im."Kombatantów Ziemi Lubańskiej" oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. "Adama Mickiewicza" w Lubaniu.

Pomocy organizacyjnej udzielił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu, Gimnazjum Miejskie im. "Euroregionu NYSA" w Lubaniu, harcerze Hufca ZHP w Lubaniu, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, Urząd Miasta i Gminy Leśna oraz Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o. o.

Impreza została dofinansowana ze środków budżetowych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Urzędy Miast Świeradów-Zdrój i Lubań.

- Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu należą się szczere podziękowania. Jest to przykład dobrej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, a różnymi organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania pożytku publicznego mówi Henryk Sławiński, od czternastu lat komandor Rajdu.

Patronat medialny sprawowała Telewizja Kablowa "KOMSAT", Miesięcznik Turystyczny "SUDETY", Dwutygodnik "Ziemia Lubańska", Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy "Na Szlaku", Magazyn turystyczno-krajoznawczy "Góry Izerskie" oraz portale internetowe "luban24" i "Przegląd Lubański".

KRYGA

Tagi: · wędrówki · rajdy górskie · relacja z wędrówki

· www.ptsmluban.vipserv.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław