ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Śladami Małego Księcia

Napisany: 2013-09-23

Śladami Małego Księcia

Francuski bohater mieszkał na małej planetce. Zwiedzając sąsiednie - spotkał wiele niezwykłości. Już wkrótce (28 września 2013) będziemy mogli przeżyć podobną podróż...

Mały Książę na swej bardzo małej planetce... (okładka pierwszego francuskiego wydania "Małego Księcia")

W Górach Izerskich 18 września 2010 r. otwarto ścieżkę dydaktyczną "Model Układu Słonecznego", zwaną krótko ścieżką planetarną. Model przedstawia układ Słońca i 8 krążących wokół niego planet, w skali 1:1 000 000 000. Zachowana jest ona nie tylko przy odległościach poszczególnych ciał niebieskich względem siebie, ale też w odwzorowaniu rozmiarów tych 9 obiektów.

Ścieżka zaczyna się na terenie Stacji Turystycznej ORLE, oczywiście od Słońca. Kończy zaś opodal Chatki Górzystów w środku Izerskiej Łąki, symbolem Neptuna.
Przechodząc Drogą Izerską dystans 4,5 km można na własnych nogach doświadczyć jak astronomicznie wielki jest Wszechświat, a jak mała jest Ziemia.

Trzy lata po otwarciu, ścieżka planetarna została przedłużona. Jak to? - zapytacie. Przecież jest tylko 8 planet. A jednak! Izerski Układ Planetarny nie byłby pełny bez Plutona i czterech innych obiektów. Wraz ze zdegradowaną planetą boga ciemności, na ścieżce stanęły jeszcze: Ceres, Haumea, Makemake i Eris. To planety karłowate.

Pięć nowych punktów na trasie, wydłuża ścieżkę astronomiczną do około 11 km. Przebiega ze Stacji Turystycznej ORLE przez Izerską Łąkę, aż na Stóg Izerski.
Uroczyste otwarcie przedłużenia ścieżki odbędzie się 28 września 2013 r., podczas VIII Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, na szczycie Stogu Izerskiego.

Poznaj nowe obiekty na izerskiej ścieżce planetarnej »

Sylwester Kołomański, red.

Nowe planety karłowate znajdą się w zaznaczonych punktach wzdłuż Drogi Izerskiej i na Stogu Izerskim (opracowanie: S. Kołomański, źródło mapy: Mapy.cz)

Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · obserwacje astronomiczne · ciemne niebo

Linki: · Planety dla karzełków · Bliskie spotkanie ósmego stopnia · Izerskie słońce, planety i gwiazdy · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery · www.izeradark-sky.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław